Ki ne szeretne egy kedves, barátságos kis manót az otthonába? 🙂
Az alábbi világot gyerekeknek “teremtettem”, nálunk hatalmas sikere van a kezdetek óta. A kerettörténet egyszerű: a házunkba/kertünkbe beköltözik egy gurboncás manó, aminek kapcsán rengeteg szuper programot, játékot, feladatot, élményt kitalálhatunk a gyerekeknek (kombinálhatjuk a Lorax pontrendszerrel is).
Kik azok a gurboncás manók?
A gurboncás manók apró, jószívű, barátságos lények. Többnyire hatalmas, öreg erdők lakói, de olykor beköltöznek kertek idősebb fáinak odvaiba is. Bozontos hajuk mosolygós arcot és hegyes fület keretez, nagy, barna szemük huncutul csillog. Ruházatukat csalánszövetből, gyapjúból és kenderből készítik, fejükön sokszor makksipka díszeleg.
Csipetke, a mi gurboncásunk 🙂
Némi varázserővel is bírnak, nyakukban mágikus levelince lóg. A gurboncás manók a Természet védelmezői, az állatokkal és minden élőlénnyel barátságban vannak.
Miért örömteli, ha beköltözik hozzánk egy gurboncás manó?
Szerintem önmagában (feladatok és játékok nélkül) is nagyon aranyos dolog egy gurboncás manó a háznál… Fejleszti a fantáziát, kreativitást… Nem csak a gyerekek, hanem a felnőttek esetében is, hiszen a feladatok/levelek kitalálása egy kicsit minket is elröpít Képzeletföldére… 🙂 Ráadásul a gyerekek olyan fantáziadús történeteket szőnek a manók köré, hogy élmény hallgatni őket…
Az alábbiakban ötleteket szeretnék adni, hogy mi mindent építhetünk a gurboncás manónk meséje köré, illetve az általam írt/rajzolt történeteket, feladatokat, játékokat is szeretném apránként megosztani.
Mielőtt belevágnátok, nevezzétek el a kis gurboncás manótokat!
A mienk a Csipetke nevet kapta.
Néhány manó névötlet (a nővéremtől és Anyukámtól 😀 ): Balancsik, Kalimba, Kubilla, Szilkó, Hilla, Manyi
Ötletek
Milyen programokat, feladatokat készíthetünk ennek kapcsán a gyerekeknek?
1) Manó-ajtó barkácsolása: kis ajtócskát készíthetünk neki maradék fából, faágakból, amit egy szabad falhoz állíthatunk. Ezzel “átjárót” hozunk létre a gurboncás manónak amin keresztül a fa odvából a házunkba látogathat. 🙂 Az ügyesebbek nyithatóra készíthetik és megfesthetik az ajtó mögötti falat 🙂
Az ajtócskát az évszaknak megfelelően díszíthetjük virágokkal, makkal, csipkebogyóval, gesztenyével, fonhatunk kis ajtókoszorút vesszőből, fűből, stb. Fontos, hogy maradjunk a természetes alapanyagoknál, ne szennyezzük tovább a Természetet vásárlással. Legyünk inkább kreatívak: a legjobb forrás a saját kertünk 🙂 Akár egy délutáni közös kézműves programot is szervezhetünk rá.
2) Levél: időnként a gurboncás manónk írhat leveleket a gyerekeknek. Ez lehet olyankor például, amikor valamilyen játékot/feladatot/küldetést találunk ki vagy ha például elutazik a gurboncásunk valahova és onnan ír a gyerekeknek egy-egy levelet. Sokszor a gyerekek is örömmel írnak-rajzolnak a manónak 🙂
Néhány ötlet (Feltöltés alatt):
– Csipetke az északi sarkon – levél
3) Feladatok, játékok: a gurboncás manónk feladatokat, játékokat készíthet a gyerekeknek. Ezek kapcsolódhatnak már meglévő nagy ünnepekhez (Karácsony, Húsvét, Farsang, akár Halloween, stb. ), de meríthetünk ötletet a néphagyományokból is (szüret, Luca nap, terményünnep, vetés-aratás, kukorica fosztás…), de akár kitalálhatunk saját Gurboncás ünnepeket is…
Néhány ötlet (Feltöltés alatt):
– Kincskeresés